Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Než si pořídíte šťěňátko

  • Zvažte velmi dobře, zda jste schopni a ochotni se 10 ale často i 16let starat a věnovat se tak specifickému plemeni jakým československý vlčák je. Většina majitelů si "čévéčko" vybrala pro jeho vlčí vzhled a svou lásku k vlkům. Ne vždy si však budoucí majitelé uvědomují i další vlastnosti, než je jen líbivý exteriér. Mnozí jsou pak "rozladěni", když jim jejich "vlče" zničí něco cenného, přesází zahradu, nebo zakousne oblíbeného králíčka. Ne všichni pochopí jejich specifickou komunikaci.  Až příliš často v poslední době vídám zklamání jak na straně novopečených majitelů (x let zkušeností s jinými plemeny mnoho neznamená), tak na straně chovatelů, kterým se, v lepším případě zvíře štěněcího věku, vrátí domů. V horším případě si majitelé uvědomí, že jejich 3letý "vlk", je má takříkajíc na háku, nemají na něj čas, nesedli si. Takovému zvířeti se nový domov hledá velmi těžko.

  • Zájemce o plemeno (bez ohledu na to, zda se zajímají přímo o náš odchov, nebo plemeno obecně), vždy důrazně upozorňuji na klady a zároveň i zápory československých vlčáků. To, co jeden považuje za klad je totiž pro druhého zápor. Českoslovenští vlčáci jsou velmi inteligentní. Což prakticky znamená, že nad vším dost přemýšlí. Mají svoji hlavu a velmi rychle vyhodnotí, co se jim vyplatí. Proto nesnáší (a je pro ně krajně nevhodný) tvrdý monotónní dril. Na jednu stranu jsou silně smečkoví. Je jedno, zda je budete mít v domě se zahradou, nebo v panelovém bytě. Důležité pro ně je, zda budete s nimi. Samotu často zvládají velmi špatně. Zároveň se však dokáží sami rychle rozhodovat, bez ohledu na "názor" vůdce smečky. Lovecké pudy mají většinou velmi silné a jejich potlačení bývá běh na dlouhou trať.

  • Jako každé štěně, i štěňata československých vlčáků různě ničí a koušou. Ale nepočítejte s tím, že po prvním napomenutí všeho nechají, sklopí uši a půjdou si na pelíšek. Jsou opravdu chytří a zkouší, jak moc Vaše rozhodnutí platí, jak moc to myslíte vážně.  Jejich kousání ve štěněcím věku může být opravdu šílené, ačkoliv si budete myslet, že víte co Vás čeká. Nevíte. Dokud československého vlčáka nezažijete, tak nepoznáte ten rozdíl mezi nimi a jinými plemeny. Slovy se to velmi těžce vysvětluje. Mohu Vás však ujistit o tom, že jestli spolu ve vzájemném zdraví přežijete štěněcí věk a pubertu, jiného psa už zřejmě chtít nebudete. Československý vlčák není sluha, ale opravdový rovnocenný parťák. Pokud se nad něj nebudete povyšovat, ale přijmete jej takového, jaký je pak z vás bude nerozlučná dvojka a život bez "čévéčka" už si nedokážete představit.

TOPlist